Our product range includes a wide range of 7.5kva single phase servo stabilizer, 3kva servo voltage stabilizer, 30kva servo stabilizer for industrial machinery and overload protection servo stabilizer.
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Capacity | 7.5 kVA |
| Usage/Application | Residential |
| Voltage | 160V - 270V |
| Warranty | 1 Year |
| Mounting Type | Floor |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 20 kg |
| Display Type | Digital |
| Material | Steel |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
170v-270v-Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 10800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Capacity | 3 kVA |
| Input Voltage | 170-270 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Winding Material | Copper |
| Technology | Servo Motor |
| Output Voltage | 230 v |
| Speed Correction | 35 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled, Oil cooled |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Capacity | 30 kVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 415volt |
| Control Type | Micro controller |
| Frequency | 47-53 Hz |
| Efficiency | 98% |
| Display Type | LCD |
| Mounting | Floor |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 1 Piece
1.low cutoff
2.high cutoff
3.over load cutoff
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Capacity | 10 kva |
| Output Voltage | 230 v |
| Speed Correction | 35 v/sec |
| Efficiency | 99 % |
| Current Capacity | 100 a |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India