Our product range includes a wide range of three phase servo stabilizer, for industrial, three phase servo stabilizer, voltage fluctuation controller for factories and servo controlled voltage stabilizer.
₹ 33000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Rated Capacity | 40 KVA |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 300-470 V |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Capacity | 15 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 75kva |
| Load capacity | 75 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 295V - 480V |
| Control Type | Micro controller |
| Output Voltage | 400V |
Minimum order quantity: 1 Piece
300-470v-Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 49000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Capacity | 25 kVA |
| Usage/Application | Commercial |
| Input Voltage | 295-470v |
| Output Voltage | 400v |
| Control Type | Micro controller |
| Current Type | Ac |
| Place Of Origin | SPC SERVO STABILIZER coimbatore |
| Frequency | 50Hz |
| Efficiency | 98%47-53 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 43000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 295-500v |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Control Type | Micro controller |
| Frequency | 50hz |
| Output Voltage | 400v |
| Place Of Origin | Coimbatore |
| Mounting Type | Floor |
| Shipping Available | Pick from my warehouse, Yes I Ship |
| Dispatch Time | Immediate |
| Country of Origin | Made in India |
| Working Range | 295-500v |
| Is It Portable | Portable |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
| Automatic Reset | Yes |
Servo control Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India