Prominent & Leading Manufacturer from Coimbatore, we offer three phase servo voltage stabilizer residential type, three phase automatic servo stabilizer, three phase digital servo voltage stabilizer, three phase servo voltage stabilizer, 200 kva three phase servo controlled voltage stabilizer and oil cooled servo stabilizers.
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 340-470 V |
| Usage/Application | Residential |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Weight | 60 kg |
| Warranty | 2 Year |
| Display Type | Digital |
| Type | Voltage Stabilizer |
| Material | Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Product Capacity | 45 KVA |
| Rated Capacity | 30 KVA |
| Capacity | 15 kVA |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 20 KVA |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Intput Window | Digital |
| Short Circuit Protection | Provided |
| Power Source | Ac |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
1.low cutoff
2.high cutoff
3.over load cutoff
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 10 KVA |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 10 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Intput Window | Digital |
| Short Circuit Protection | Provided |
| Normal Operation Temperature | 33 |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Over Load Capacity | 10 |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Power Source | AC |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Rated Capacity | 10 KVA |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 295V - 480V |
| Control Type | Micro controller |
| Warranty | 1 YEAR |
| Output Voltage | 400V |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 320500 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-40 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | Digital |
| Phase | 3 phase |
₹ 178000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Stabilizer Bypass | Automatic |
| Load Capacity | 100 kva |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Frequency | 47-53 hz |
| Mounting | Floor Mounted |
| Brand | Servo |
| Output Voltage | 400 v |
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 57000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS COIMBATORE |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Power | 30 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 69000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 340-470 V |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS COIMBATORE |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Capacity | 40KVA |
| Efficiency | 98 % |
| Operating Temperature | 55 degree c |
| Type | Servo |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 94000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 340-480 V |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Capacity | 60KVA |
| Efficiency | 98 % |
| Operating Temperature | 0-50 degree c |
| Type | Servo |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 300-470 V |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Capacity | 15 kVA |
| Efficiency | 98 % |
| Operating Temperature | 0-50 degree c |
| Type | Servo |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Stabilizer Bypass | Automatic |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Frequency | 47-53 hz |
| Mounting | Floor Mounted |
| Brand | Servo |
| Output Voltage | 415 v |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 38500 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 300-470 V |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Capacity | 15 kVA |
| Efficiency | 98 % |
| Operating Temperature | 0-50 degree c |
| Type | Servo |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 300-470 V |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Capacity | 10 kVA |
| Efficiency | 98 % |
| Operating Temperature | 0-50 degree c |
| Type | Servo |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Power | 100 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 25kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
₹ 54000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 10 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
₹ 118000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 50kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
₹ 54000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Power | 10 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
₹ 54000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Phase | 3 phase |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Power | 30 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Type | Automatic |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
₹ 116000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | Sankar power Controls |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Overload Capacity | 100 % |
| Phase | Three Phase |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | Digital |
| Power | 10 kva |
| Capacity | 50 kVA |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 43000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 10 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-50 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | Digital |
| Phase | 3 phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 178000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | sankar power controls |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 60kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 62000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 10 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 10 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 388000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 250kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
₹ 52000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS COIMBATORE |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 30 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Display Type | Digital |
| Phase | 3 phase |
₹ 47000 / Piece Get Latest Price
| Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Rated Capacity | 25 KVA |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage/Application | Commercial |
| Intput Window | PROVIDED |
| Short Circuit Protection | PROVIDED |
| Normal Operation Temperature | YES |
| No Load Losses | YES |
| Over Load Capacity | PROVIDED |
| Power Source | 400V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS COIMBATORE |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Power | 30 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
₹ 178000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | Sankar power controls |
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India