Prominent & Leading Manufacturer from Coimbatore, we offer 35kva servo voltage stabilizer and 20kva variac type aircooled servo stabilizer.
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 35 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 480V |
| Correction Rate | 30V/Sec |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 65 kg |
| Mounting Type | Floor |
| Display Type | Digital |
| Material | Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Wheels | 4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply for your peace of mind.
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Phase Type | Three Phase |
| Load capacity | 20 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Input Voltage | 300V |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 400V +/- 1% |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Control Type | Micro controller |
| Mounting | Floor |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India