We are a leading Manufacturer of oil cooled servo stabilizers, 100kva three phase oilcooled servo stabilizer, oil cooled voltage stabilizer and 60kva oil cooled voltage stabilizer from Coimbatore, India.
₹ 184000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Load capacity | 100 KVA |
| Short circuit Protection | provided |
| Input Voltage | 340-480v |
| Stabilizer Bypass | provided |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Control Type | Micro controller |
| Frequency | 50hz |
| Place Of Origin | coimbatore |
| Output Voltage | 415v |
| Input Frequency | 50hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| System and Connection | NEW |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 182000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial |
| Stabilizer Bypass | Provided |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Frequency | 47-53 hz |
| Phase | Three Phase |
| Load capacity | 100 KVA |
| Short circuit Protection | Yes |
| Climate Conditions | Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
1.low cutoff
2.high cutoff
3.over load cutoff
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 184000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 75 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Input Voltage Range | 300–500 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Control Type | Servo Controlled |
| Mounting Type | Floor |
| Enclosure | Indoor |
| Cooling Oil Type | Transformer Oil |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 138000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 kVA |
| Type | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Stabilizer Bypass | Automatic |
| Load Capacity | 30 kva |
| Input Voltage Range | 300–500 V |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Overload Capacity | 100 % |
| Control Type | Servo Controlled |
| Frequency | 47-53 hz |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Output Voltage | 400 V |
| Mounting Type | Floor |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Enclosure | Indoor |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Warranty | 1 Year |
| Power | 100 kva |
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India