We are a leading Manufacturer of 100kva industrial servo stabilizer, 30kva oil cooled voltage stabilizer, 50kva three phase oil cooled servo voltage stabilizer, 200kva oil cooled servo voltage stabilizer, 50kva 3 phase oil cooled stabilizer and 30kva best servo stabilizer for home use from Coimbatore, India.
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage Range | 380-480V |
| Capacity | 100 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Technology | Servo Motor |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 76000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Voltage | 295V-465V |
| Input Frequency Range | 50 Hz |
| Model Name/Number | oilcooled servo voltage stabilizer |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 2 years |
| Brand | Sankar Power Controls |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 128000 / Piece Get Latest Price
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 50 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Short Circuit Protection | Provided |
| Input Voltage | 340-480 |
| Control Type | Micro controller |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Output Voltage | 415 |
| Place Of Origin | Coimbatore |
| Efficiency | 98% |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
₹ 297000 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Stabilizer Bypass | Provided |
| Input Voltage Range | 340 V - 480 V |
| Load capacity | 200 kVA |
| Short circuit Protection | Provided |
| Output Voltage Accuracy | 220 V +-1% |
| No Load Loss | Yes |
| Normal Operation Temperature | 33 C |
| Phase Type | Three Phase |
₹ 144000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Stabilizer Bypass | Automatic |
| Input Voltage Range | 340 V - 480 V |
| Load capacity | 50 kVA |
| Output Voltage Accuracy | 220 V +-1% |
| Phase Type | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
1.low cutoff
2.high cutoff
3.over load cutoff
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Input Voltage | 300-470 V |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage Range | 380-480V |
| Capacity | 30 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Technology | Servo Motor |
| Display Type | Digital |
Minimum order quantity: 1 Piece
Industrial oilcooled SERVO STABILIZER 1.low cutoff
2.high cutoff
3.over load cutoff
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 142000 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Residential |
| Stabilizer Bypass | Automatic |
| Input Voltage Range | 300 V - 470 V |
| Load Capacity | 50 kVA |
| Output Voltage Accuracy | 220 V +-1% |
| Phase Type | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
1.low cutoff
2.high cutoff
3.over load cutoff
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 178000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Stabilizer Bypass | Automatic |
| Load Capacity | 150 kva |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Frequency | 47-53 hz |
| Mounting | Floor Mounted |
| Brand | Servo |
| Output Voltage | 415 v |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 166000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Capacity | 50KVA |
| Output Voltage | 400 v |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
| Current Capacity | 100 a |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 188000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Stabilizer Bypass | Automatic |
| Load Capacity | 100 kva |
| Input Voltage | 300-470 v |
| Frequency | 47-53 hz |
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India