Providing you the best range of 40kva servo voltage stabilizer, 5kva single phase voltage stabilizer, 15kva scvs stabilizer automatic voltage regulator, 15kva servo voltage stabilizer for cnc machine, 25kva servo voltage stabilizer for cnc and 5kva wide range servo stabilizer with effective & timely delivery.
₹ 47500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled, Air Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 400 V |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Control Type | Micro controller |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Floor |
| Efficiency | 98% |
| Display Type | Digital |
| Mounting | Floor |
| Number Of Wheels | 4 |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Servo |
| Voltage | 170v-270v |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 1 Years |
| Display Type | Digital |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Automation Grade | Automatic |
| Current Type | AC |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Input Voltage Range | 300-500 V |
| Number of Phases | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Payment Terms | Online, Cash on delivery, Cheque or Cash |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Rating | 30 kVA |
| Capacity | 15 KVA |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 37000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Capacity | 15 kVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 415V +/- 1% |
| Control Type | Micro controller |
| Mounting Type | Floor |
| Display Type | Digital |
| Mounting | Floor |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 46000 / Piece Get Latest Price
| Type | Automatic |
| Capacity | 25 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 340-480v |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Control Type | Micro controller |
| Output Voltage | 400V +/- 1% |
| Frequency | 50 Hz |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 29000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Usage/Application | Medical Equipment / Labs |
| Input Voltage Range | 340-480V |
| Capacity | 5 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Warranty | 1 Year |
| Display Type | Digital |
Minimum order quantity: 1 Piece
Automatic Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India