Offering you a complete choice of products which include 50kva oil cooled servo stabilizer and 100kva variac type servo stabilizer.
₹ 138000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Stabilizer Bypass | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Load capacity | 50 kVA |
| Output Voltage Accuracy | 220 V +-1% |
| Phase Type | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Cooling System | Air Cooled |
| Cooling Type | Oil cooled, Air Cooled |
| Input Voltage | 295V - 480V |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 400V |
| Power Source | Electric |
| Control Type | Micro controller |
| Power | 100 kVA |
| Phase Type | Single Phase |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India