Our product range includes a wide range of 50kva industrial servo voltage stabilizer, 30kva air cooled servo voltage stabilizer, 15kva three phase industrial stabilizers, 75kva oil cooled voltage stabilizer, 30kva offset printing machine servo voltage stabilizer and 15kva automatic voltage regulator oil cooled stabilizer.
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Rated Capacity | 50 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 50 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Payment Terms | Cheque or Cash, Cash on delivery, Online |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 57000 / Piece Get Latest Price
| Phase Type | Three Phase |
| Capacity | 30 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Display Type | LCD |
| Reset | Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Input Voltage | 320V-480V |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Control Type | Digital controller |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 65 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Mounting | Floor Mounted |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 38500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Technology | Digital Servo |
| Output Voltage | 400 V |
| Cooling Type | Air Cooling |
| Type | Automatic |
| Input Voltage | 295 V - 465 V |
| Warranty | 1 year |
| Efficiency | 98 % |
| Shipping Available | Pick from my warehouse, Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Brand | Sankar power controls |
₹ 148000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 75 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil |
| Voltage | 340-480V |
| Mounting Type | Floor |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Automation Grade | Automatic |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Current Type | AC |
| Automatic Reset | Yes |
Oilcooled Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 57000 / Piece Get Latest Price
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 30 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Input Voltage | 295-465v |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | SPC Servo Stabilizer |
| Control Type | Digital controller |
| Place Of Origin | Coimbatore |
| Frequency | 50Hz |
| Output Voltage | 415v |
| Efficiency | 98% |
| Country of Origin | Made in India |
| Mounting | Floor |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
| Short Circuit period and Percentage | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
1.low cutoff
2.high cutoff
3.over load cutoff
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 15 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Capacity | 10 kva |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Input Voltage Range | 170-270 V |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Regulation Accuracy | +-2 % |
| Output Voltage | 415 v |
| Type | LT (Low Tension) |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Speed Correction | 35 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 78000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Input Voltage Range | 300–470 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Control Type | Automatic |
| Short Circuit period and Percentage | 98% |
| Input Frequency Range | 50 Hz |
| Operating Frequency | 47-54hz |
| Mounting Type | Floor |
| Enclosure | Indoor |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Technology | Servo |
| Output Voltage | 230 V |
| Input Voltage | 172 TO 270V |
| Automation Grade | Automatic |
| Current Type | AC |
| Warranty | 1 Year |
Industrial oilcooled SERVO STABILIZER 1.low cutoff
2.high cutoff
3.over load cutoff
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 30 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | LCD |
| Phase | 3 phase |
₹ 57999 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Technology | Servo |
| Output Voltage | 400 V |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Automation Grade | Automatic |
| Correction Speed | 98% |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India