Pioneers in the industry, we offer 25kva three phase air cooled servo stabilizers, 50kva servo voltage stabilizer, three phase servo stabilizer and three phase air cooled servo stabilizers from India.
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled, Air Cooled |
| Input Voltage | 340V-480V |
| Capacity | 25 kVA |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Correction Rate | 20V/Sec |
| Control Type | Micro controller |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 50 kVA |
| Weight | 80 kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 300-470 V |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Capacity | 25 kVA |
| Overload Current | 34 A |
| Efficiency | 99 % |
| Operating Temperature | 0-45 degree c |
| Type | Servo |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 54000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 kVA |
| Input Voltage | 340-480 V |
| Output Voltage | 415V |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Brand | Sankar Power controls |
| Application | Textile Machinery, Compressors, CNC Machines, Laboratories, Medical Equipment, Motors, Industrial Plants, Elevators |
| Overload Current | 100 A |
| Efficiency | 98 % |
| Display Type | Digital |
| Operating Temperature | 55 degree c |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Type | Servo |
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India