Pioneers in the industry, we offer 10kva single phase servo voltage stabilizer, 2kva air cooled single phase servo voltage stabilizer, 5kva single phase servo voltage stabilizer, 5kva single phase voltage stabilizer, 5kva voltage stabilizer for treadmill and servo voltage stabilizer from India.
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Servo |
| Input Voltage Range | 200–240 V |
| Mounting Type | Floor |
| Display Type | LED |
| Cabinet Material | Metal |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Phase Type | Single Phase |
| Load capacity | 5 KVA |
| Display Type | Digital |
| Phase | Single Phase |
| Reset | Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Input Voltage | 170V-270V |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Control Type | Micro controller |
| Frequency | 50 Hz |
| Efficiency | 98% |
| Working Temperature | 0-50 Degree |
| Mounting | Floor |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12300 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Servo |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Mounting Type | Floor |
| Display Type | LED |
| Cabinet Material | Metal |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Servo |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Mounting Type | Floor |
| Display Type | LED |
| Brand | Sankar Power Controls |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Technology | Servo |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Capacity | 5 kVA |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Voltage | 170-270V |
| Output Voltage | 230 v |
| Mounting Type | Floor |
| Speed Correction | 35 v/sec |
| Display Type | Digital |
| Efficiency | 98% |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Wheels | 4 |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Current Type | AC |
| Automatic Reset | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
1.low cutoff
2.high cutoff
3.over load cutoff
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Servo |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Mounting Type | Table Top |
| Display Type | LED |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Capacity | 5 kva |
| Output Voltage | 230 v |
| Power | 4000 w |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Technology | Servo |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Capacity | 3 kva |
| Output Voltage | 230 v |
| Speed Correction | 35 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
| Current Capacity | 100 a |
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India