Prominent & Leading Manufacturer from Coimbatore, we offer 25kva three phase isolation transformer and 30kva dry isolation transformers.
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 kVA |
| Power | 25 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Phase | Three Phase |
| Type of Isolation Transformers | Instrumentation Isolation Transformer |
| Input Voltage | 400 V |
| Cooling Type | Air / Oil Cooled |
| Display | Digital |
| Automation Grade | Automatic |
| Warranty | 2 Year |
| Type | Voltage Transformer |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Aluminium |
₹ 108000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 kVA |
| Power Rating | 30 kVA |
| Input Voltage | 380 V |
| Output Voltage | 400 V |
| Type of Isolation Transformers | Instrumentation Isolation Transformer |
| Phase | Three Phase |
| Transformer Type | Isolation Transformer |
| Winding Material | Copper |
| Frequency | 50 Hz |
| Coil Type | Copper |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India