Pioneers in the industry, we offer 50kva three phase isolation transformer and 25kva 3 phase isolation transformer from India.
₹ 88000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Type of Isolation Transformers | Auto Transformer |
| Input Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Floor |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Noise Attenuation (CMNR) | 100 dB |
| Frequency | 50 Hz |
| Insulation Class | Class F |
| Enclosure Protection (IP) | IP55 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 87000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Type of Isolation Transformers | Auto Transformer |
| Input Voltage | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
| Mounting Type | Floor |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Noise Attenuation (CMNR) | 100 dB |
| Insulation Class | Class F |
| Enclosure Protection (IP) | IP55 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Isolation Transformer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India