Manufacturer of a wide range of products which include 10kva single phase air cooled servo stabilizer and 20kva three phase air cooled servo stabilizers.
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Phase Type | Single Phase |
| Load capacity | 10 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Display Type | Digital |
| Reset | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 170V-270V |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Control Type | Micro controller |
| Weight | 35 kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Mounting | Floor Mounted |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 44000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Input Voltage | 300-470 V |
| Capacity | 20 kVA |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Correction Rate | 25V/Sec |
| Output Voltage | 400V |
| Control Type | Micro controller |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India