Manufacturer of a wide range of products which include 100kva servo voltage stabilizer, 50kva residential type servo stabilizer, 3kva single phase servo stabilizer, 50kva servo stabilizer, 30kva servo voltage stabilizer for residential and 10kva single phase air cooled servo voltage stabilizer.
₹ 179000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled, Oil cooled |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Capacity | 100 kVA |
| Usage/Application | CNC Machines / Industrial Automation |
| Input Voltage Range | 360-460V |
| Winding Material | Copper |
| Phase | Three Phase |
| Efficiency | 99% |
| Display Type | Digital |
| Frequency | 50 Hz |
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Sankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 94000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled, Oil cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Usage/Application | Residential |
| Capacity | 50 kVA |
| Output Voltage | 400V |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Micro controller |
| Frequency | 50 Hz |
| Efficiency | 98% |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Digital Servo |
| Usage/Application | Commercial |
| Input Voltage Range | 220 V |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 12 months |
| Brand | Sankar Power Controls |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 49000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled, Oil cooled |
| Brand | Sankar Power Controls Coimbatore |
| Capacity | 50 kVA |
| Usage/Application | Printing Press / Textile Machines |
| Output Voltage | 400V |
| Response Time | 10-60 ms |
| Efficiency | 99% |
| Correction Rate | 65 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Sankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 30 kVA |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 295V - 480V |
| Output Voltage | 400V |
| Control Type | Micro controller |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Servo |
| Voltage | 230V |
| Model Name/Number | AIR-COOLED |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 1YEAR |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Payment Terms | Cheque or Cash, Cash on delivery, Online |
| Brand | SANKAR |
| Display Type | DIGITAL |
| Range | 170V - 270V |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Phase Type | Single Phase |
| Load capacity | 10 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Display Type | Digital |
| Reset | Automatic |
| Input Voltage | 415V |
| Usage/Application | Industrial |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Manufactured By | Sankar Power Controls |
| Control Type | Micro controller |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 88000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Rated Capacity | 50 KVA |
| Usage/Application | Residential |
| Input Voltage | 295-465v |
| Control Type | Micro controller |
| Output Voltage | 400v |
| Frequency | 50hz |
| Place Of Origin | coimbatore |
| Display Type | LCD |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 54000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | Sankar Power Controls |
| Capacity | 30 kVA |
| Usage/Application | CNC Machines / Industrial Automation |
| Winding Material | Copper |
| Output Voltage | 400V |
| Frequency | 50 Hz |
Voltage Stabilizer by Shankar Power Controls: Ensuring a Steady Power Supply. Our voltage stabilizers are the perfect solution to safeguard your electrical appliances from voltage fluctuations. Shankar Power Controls offers dependable and efficient stabilizers, providing a consistent power supply.
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 10 kVA |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Intput Window | Digital |
| Short Circuit Protection | Provided |
| Power Source | AC |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Output Voltage | 400 v |
| Speed Correction | 35 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
| Current Capacity | 100 a |
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | SANKAR POWER CONTROLS |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Capacity | 7.5 |
| Output Voltage | 230 v |
| Speed Correction | 35 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
| Current Capacity | 100 a |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hari Selvaraj (Owner)
Sankar Power Controls
46, Athipalayam Road, Chinnavedampatti, Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India